/
Onderzoek

Lego-onderzoek: niet de set, maar de prijs maakt het verschil

🗓 Gepubliceerd: 
👤 Moritz
📘 Onderzoek

Lego-verzamelaars verdienen geld aan hun sets, maar minder dan velen denken. We analyseerden de aankopen en verkopen van 12.931 Brickfact-gebruikers, die samen € 58,6 miljoen in ongeveer 1,1 miljoen sets staken. De typische verzameling levert 7,0% per jaar op. Een kleine groep komt op het dubbele: wie meestal minstens 40% onder de adviesprijs koopt, haalt een mediaan van 14,2% per jaar, en slechts 1,3% van deze verzamelaars staat in de min.

Het verschil ontstaat bij het kopen, niet bij het kiezen. Waardeer je de sets van alle groepen tegen de prijs die verzamelaars in hetzelfde jaar gewoonlijk betaalden, dan liggen ze vrijwel gelijk. De koopjesjagers kiezen geen betere sets of thema's. Ze betalen minder.

Dit is de tweede editie van ons Lego-beleggingsonderzoek. De eerste verscheen in 2024, alleen in het Duits; wat er sindsdien is veranderd, lees je verderop.

De belangrijkste resultaten

  • Mediaan van 7,0% per jaar. De middelste helft van de verzamelaars haalt tussen 3,4% en 10,8%. Tot nu toe heeft 12,1% een negatief rendement.
  • De aankoopprijs beslist. Verzamelaars die gewoonlijk minstens 40% onder de adviesprijs kopen, halen 14,2% per jaar. Bij minder dan 20% korting is dat 4,4%.
  • Dezelfde sets, een andere prijs. Gewaardeerd tegen de gebruikelijke prijs zouden alle vier groepen op een vergelijkbare totale winst van +28,2% tot +29,5% uitkomen. Tegen de volle adviesprijs gekocht zouden de koopjesjagers met precies dezelfde sets op −11,5% staan.
  • Een ETF deed het meestal beter. Dezelfde betalingen in een MSCI World-ETF hadden een mediaan van 15,5% per jaar opgeleverd. Slechts 12,0% van de verzamelaars deed het beter. Onder de koopjesjagers was dat 44,5%.
  • Minder schommelingen, maar alleen met veel sets. Sinds 2019 schommelde de geschatte waarde van een verzameling van 25 sets met 7,3% per jaar, een MSCI World-ETF met 14,5%. Eén losse set schommelt met 22,4% sterker dan de ETF.
  • Verkopen leveren minder op dan het lijkt. Verkochte sets brachten een mediaan van +39,2% boven de aankoopprijs op. Na 13% voor kosten en verzending blijft +21,1% over, en een op de vier verkopen (25,6%) eindigt met verlies.
  • Korting is normaal. Sinds 2025 kopen verzamelaars sets vóór EOL met een mediane korting van 30,0% op de adviesprijs. November en december zijn het goedkoopst.

Wat Lego-verzamelaars echt verdienen

Voor elke verzamelaar berekenen we een geldgewogen jaarrendement, de interne rentevoet. Daarvoor gebruiken we de werkelijke aankoopprijzen en aankoopdatums, de verkoopopbrengsten en verkoopdatums en de geschatte waarde van de sets die op 30 september 2026 nog in bezit waren. Zo telt een set die vijf jaar op de plank stond anders mee dan een set die pas drie maanden geleden is gekocht.

Verdeling van het jaarrendement van 12.931 Lego-verzamelaars: de meesten zitten tussen 0 en 15 procent per jaar, de mediaan ligt op 7,0 procent
KengetalWaarde
Geanalyseerde verzamelaars12.931
Mediaan rendement per jaar7,0%
Middelste helft3,4% tot 10,8%
10e tot 90e percentiel−1,0% tot 16,6%
Negatief rendement12,1%
Minstens 15% per jaar12,3%
Rekenkundig gemiddelde12,3%
Gemiddelde zonder extreme 5%7,5%
Totale winst (mediaan)+25,8%
Ingelegd bedrag (mediaan)1.952 €

Het gemiddelde van 12,3% ligt ver boven de mediaan. Een handvol zeer hoge waarden trekt het omhoog: bij een korte bezitsduur levert een snelle winst, omgerekend naar een heel jaar, enorme getallen op. Zonder de hoogste en laagste 5% zakt het gemiddelde naar 7,5%. Daarom is de mediaan ons hoofdcijfer.

Rendement per jaarVerzamelaarsAandeel
onder −10,0%4063,1%
−10,0% tot −5,0%2692,1%
−5,0% tot 0,0%8876,9%
0,0% tot 5,0%2.99923,2%
5,0% tot 10,0%4.64635,9%
10,0% tot 15,0%2.13016,5%
15,0% tot 20,0%6925,4%
20,0% tot 30,0%4583,5%
vanaf 30,0%4443,4%

De uitkomsten lopen sterk uiteen, maar zijn zelden dramatisch. De grootste groep haalt tussen 5% en 10% per jaar. Bij 3,1% van de verzamelaars bedraagt het verlies meer dan 10% per jaar.

Niet de set, maar de prijs maakt het verschil

Per verzamelaar hebben we bepaald wat die gewoonlijk betaalt ten opzichte van de adviesprijs: de mediaan over al zijn aankopen. Zo ontstaan vier groepen. De verschillen zijn duidelijk en wijzen één kant op: hoe groter de gebruikelijke korting, hoe hoger het rendement.

Mediaan jaarrendement naar gebruikelijke aankoopprijs: 14,2 procent bij minstens 40 procent onder adviesprijs, 9,2 procent bij 30 tot 40 procent, 6,8 procent bij 20 tot 30 procent en 4,4 procent bij minder dan 20 procent korting
Gebruikelijke aankoopprijsVerzamelaarsMediaan per jaarMiddelste helftMinstens 15% per jaarIn de minBeter dan MSCI World-ETF
minstens 40% onder adviesprijs71514,2%9,9% tot 23,2%46,3%1,3%44,5%
30–40% onder adviesprijs3.1269,2%6,7% tot 12,3%14,5%2,7%13,9%
20–30% onder adviesprijs4.0356,8%4,0% tot 9,8%9,1%8,0%8,9%
minder dan 20% onder adviesprijs5.0464,4%0,5% tot 8,3%8,7%22,7%8,5%

In de groep met minstens 40% korting haalt 46,3% van de verzamelaars 15% per jaar of meer. Van wie meestal minder dan 20% onder de adviesprijs koopt, staat 22,7% in de min. Het verschil tussen deze twee groepen is groter dan elk verschil dat we vonden tussen thema's, verzamelingsgroottes of startjaren.

Kopen de koopjesjagers andere sets?

Een voor de hand liggende verklaring zou zijn dat verzamelaars met grote kortingen gewoon andere sets kopen: kleine sets, sets na EOL of één bepaald thema. Dat hebben we gecontroleerd. De verschillen zijn klein.

Gebruikelijke aankoopprijsIngelegd (mediaan)TechnicStar WarsIconsSets onder € 20 adviesprijsGekocht na EOLBezitsduur (jaren)Verkocht aandeelDirect vastgelegd
minstens 40% onder adviesprijs1.118 €13,6%24,6%11,8%6,4%26,0%3,410,4%98,3%
30–40% onder adviesprijs2.146 €7,8%26,9%14,2%6,6%21,6%3,211,4%93,4%
20–30% onder adviesprijs2.002 €6,5%28,7%16,0%6,4%24,8%3,76,7%91,4%
minder dan 20% onder adviesprijs1.936 €6,3%27,0%17,2%11,7%32,0%3,92,6%91,7%

De groepen lijken op elkaar wat betreft thema's, het aandeel kleine sets, aankopen na EOL en bezitsduur. In alle groepen viel de eerste vastgelegde aankoop in de mediaan in 2022. Bijna alle aankopen van de koopjesjagers werden direct in Brickfact vastgelegd en niet jaren later achteraf ingevoerd. Er zijn twee verschillen: de koopjesjagers hebben meer Technic, een thema met vaak hoge kortingen, en hun verzamelingen zijn kleiner.

Dezelfde sets tegen de gebruikelijke prijs

De beslissende test: we waarderen de sets van elke verzamelaar alsof hij de mediaanprijs had betaald die Brickfact-verzamelaars in hetzelfde jaar voor dezelfde set betaalden. Dan blijft alleen de keuze van de sets als verschil over.

Totale winst per groep: werkelijk, met dezelfde sets tegen de gebruikelijke prijs en tegen adviesprijs; tegen de gebruikelijke prijs liggen alle groepen tussen 28 en 30 procent
Gebruikelijke aankoopprijsWerkelijke totale winstDezelfde sets tegen de gebruikelijke prijsDezelfde sets tegen adviesprijs
minstens 40% onder adviesprijs+47,5%+29,5%−11,5%
30–40% onder adviesprijs+32,8%+28,2%−8,3%
20–30% onder adviesprijs+25,1%+28,2%−4,3%
minder dan 20% onder adviesprijs+16,8%+29,4%+3,7%

Tegen de gebruikelijke prijs komen alle vier groepen uit tussen +28,2% en +29,5%. De verzamelaars met de grootste kortingen kozen dus geen betere sets. Hun voorsprong, +47,5% in plaats van +29,5%, komt voort uit goedkoper inkopen. De laatste kolom laat zien wat er gebeurt als je dezelfde sets tegen de volle adviesprijs koopt: de winst krimpt tot waarden tussen −11,5% en +3,7%.

Hetzelfde verband zie je als je naar afzonderlijke aankopen kijkt in plaats van naar hele verzamelingen:

Aankoopprijs ten opzichte van adviesprijsAankopenVerzamelaarsMediane waardestijgingMet verliesDezelfde sets tegen de gebruikelijke prijs
40–70% onder adviesprijs138.5959.717+48,3%4,2%+25,0%
30–40% onder adviesprijs135.59610.774+26,3%14,1%+21,6%
20–30% onder adviesprijs113.85111.149+19,5%27,1%+22,5%
10–20% onder adviesprijs62.6749.996+15,3%31,8%+22,7%
0–10% onder adviesprijs31.5827.731+8,4%37,4%+20,8%
boven adviesprijs152.09711.040+0,8%46,6%+20,3%

Aankopen met 40 tot 70% korting stegen in waarde met een mediaan van +48,3%, en slechts 4,2% staat in de min. Bij aankopen boven de adviesprijs is dat +0,8%, en bijna de helft (46,6%) staat in de min. De laatste kolom laat opnieuw zien dat de gekochte sets in alle prijsklassen vergelijkbaar goed waren.

Eén kanttekening blijft. Dit is een observatie, geen experiment: wie consequent met hoge korting koopt, gedraagt zich misschien ook op andere punten anders. De profiel- en vergelijkingstabellen spreken de voor de hand liggende alternatieve verklaringen wel duidelijk tegen.

Lego, ETF, goud of DAX?

Een eerlijke vergelijking met andere beleggingen vraagt om dezelfde betalingen op hetzelfde moment. Daarom hebben we voor elke verzamelaar doorgerekend wat er was gebeurd als elke euro op de aankoopdag in een MSCI World-ETF, in goud of in de DAX was gestoken, en bij elke verkoop van een set hetzelfde bedrag was opgenomen.

Mediaan jaarrendement bij dezelfde betalingen: Lego-verzamelingen 7,0 procent, DAX 14,2 procent, MSCI World-ETF 15,5 procent, goud 20,1 procent
BeleggingMediaan per jaar bij dezelfde betalingenVerzamelaars die beter uitkwamen
Lego-verzamelingen (werkelijk)7,0%–
MSCI World-ETF15,5%12,0%
DAX14,2%16,6%
Goud (Xetra-Gold)20,1%8,2%

In de onderzochte periode lagen aandelen en goud duidelijk voor. Dat komt ook door de periode zelf: de meeste aankopen dateren van 2022 tot en met 2024. Daarna volgden sterke beursjaren en een flinke stijging van de goudprijs, terwijl de Lego-markt nauwelijks bewoog. Ons onderzoek naar de ontwikkeling van Lego-prijzen laat dat zien aan de marktwaarden: in 2023 daalde de geschatte waarde in de mediaan zelfs licht.

De vergelijking zegt niets over de vraag of Lego het op lange termijn beter of slechter doet dan aandelen. Ze laat wel zien dat Lego voor de meeste verzamelaars in deze jaren geen betere belegging was. Onder de koopjesjagers versloeg daarentegen bijna de helft (44,5%) de ETF. Deze cijfers zijn gebaseerd op echte verzamelingen en de werkelijke momenten van aankoop en verkoop.

Hoe sterk schommelen Lego-waarden?

De geschatte waarde van een Lego-verzameling schommelt duidelijk minder dan een aandelenindex, maar alleen als die uit veel sets bestaat. Voor de vergelijking gebruiken we de Brickfact-schattingen van 1.479 sets waarvoor sinds januari 2019 vrijwel ononderbroken maandwaarden beschikbaar zijn, en stellen we daaruit willekeurige verzamelingen van 1, 10, 25 en 50 sets samen. Ook de ETF, de DAX en goud rekenen we met maandwaarden, zodat beide kanten op dezelfde manier worden behandeld.

Beweeglijkheid per jaar van januari 2019 tot september 2026: één Lego-set 22,4 procent, 25 sets 7,3 procent, MSCI World-ETF 14,5 procent, DAX 16,7 procent, goud 11,6 procent
BeleggingBeweeglijkheid per jaarGrootste daling (mediaan)Grootste daling (slechtste 10%)
1 Lego-set22,4%−31,5%−55,1%
10 Lego-sets9,6%−12,6%−19,6%
25 Lego-sets7,3%−9,7%−14,9%
50 Lego-sets6,3%−8,9%−12,7%
MSCI World-ETF14,5%−24,7%–
DAX16,7%−28,2%–
Goud (Xetra-Gold)11,6%−17,5%–

Een verzameling van 25 sets schommelde in de mediaan met 7,3% per jaar, een MSCI World-ETF met 14,5%. De grootste tussentijdse daling bedroeg −9,7%, tegen −24,7% bij de ETF en −28,2% bij de DAX. Daar komt bij dat Lego-waarden vrijwel los van de beurs bewegen: de correlatie met de MSCI World ligt dicht bij nul.

Eén losse set schommelt daarentegen met 22,4% per jaar sterker dan de ETF en stond in de mediaan op enig moment 31,5% onder zijn hoogste waarde. De rust ontstaat dus pas als je je geld over veel sets spreidt.

Er zijn twee kanttekeningen. De waarden zijn schattingen die uit aanbiedingsprijzen worden afgeleid, gefilterd en van dag tot dag maar beperkt worden bijgesteld. Echte verkoopprijzen schommelen sterker, en wie verkoopt, betaalt kosten. Bovendien betekent weinig beweeglijkheid niet weinig risico: een verzameling verkoop je niet met één druk op de knop tegen de geschatte waarde, en de rustigere waarden gingen in deze jaren samen met een lager rendement.

Verkopen: wat er na kosten overblijft

In totaal hebben 3.381 verzamelaars 62.281 aankoopposten weer verkocht en daarbij een verkoopprijs vastgelegd. Deze verkopen zijn gerealiseerde resultaten, geen schattingen. We kijken alleen naar sets die verzegeld zijn gekocht en verzegeld zijn verkocht.

BezitsduurVerkopenVerzamelaarsMediaan voor kostenMediaan na 13% kostenMet verlies voor kostenMet verlies na kostenMediaan per jaar
korter dan 6 maanden14.6852.118+33,1%+15,8%7,3%29,3%–
6–12 maanden8.1331.272+38,4%+20,4%8,4%24,8%–
1–2 jaar15.0901.534+41,0%+22,7%8,1%23,1%+26,4%
2–3 jaar12.4531.236+40,0%+21,8%10,5%25,8%+14,5%
3–5 jaar10.485996+43,4%+24,7%11,5%25,3%+10,4%
langer dan 5 jaar1.435290+87,7%+63,3%8,4%18,3%+10,3%
Alle verkopen62.2813.381+39,2%+21,1%9,0%25,6%–

In de mediaan leverde een verkoop +39,2% boven de aankoopprijs op. De ingevoerde verkoopprijzen bevatten meestal echter geen platformkosten, verzendkosten of belastingen. Trekken we een vast percentage van 13% af voor marktplaatskosten en verzending, dan blijft in de mediaan +21,1% over en eindigt 25,6% van de verkopen met verlies. Hoe langer een set in bezit blijft, hoe groter de totale winst, maar hoe lager het rendement per jaar: van +26,4% bij één tot twee jaar naar +10,4% bij drie tot vijf jaar.

Wanneer kopen loont

Bij aankopen uit 2022 en 2023 hangt het resultaat sterk af van het moment in de levenscyclus van de set. Een set gaat EOL (end of life) wanneer Lego stopt met de productie.

Moment van aankoopAankopenVerzamelaarsBetaald (mediaan, % van adviesprijs)Mediane waardestijgingMet verlies
meer dan 12 maanden voor EOL123.4729.56970,0%+11,6%33,7%
in de laatste 12 maanden voor EOL115.4679.12472,2%+31,5%19,8%
na EOL106.2568.33580,0%+45,5%14,5%

Wie een set meer dan een jaar voor EOL kocht, zag een mediane waardestijging van +11,6%, en een derde van deze aankopen (33,7%) staat in de min. Aankopen in het laatste jaar voor EOL kwamen uit op +31,5%, aankopen na EOL op +45,5%. Laat kopen is duurder, in de mediaan 80,0% van de adviesprijs in plaats van 70,0%, maar je koopt dan sets waarvan de waardeontwikkeling al zichtbaar is. Meer daarover lees je in ons onderzoek naar Lego-prijzen na EOL.

Vóór EOL is een flinke korting de norm. Sinds januari 2023 ligt de mediane korting elke maand tussen 26,7% en 31,4%:

MaandAankopenMediane korting op adviesprijs
Januari19.51428,6%
Februari17.92030,0%
Maart19.15128,0%
April15.15228,3%
Mei23.39926,7%
Juni17.66828,0%
Juli16.12430,0%
Augustus14.50128,0%
September17.75330,0%
Oktober21.32029,1%
November21.86831,3%
December9.48831,4%

November en december zijn het goedkoopst, mei is het duurst. De verschillen tussen de maanden zijn wel klein vergeleken met het verschil tussen een goede en een gemiddelde aanbieding. Het loont het meest om pas te kopen als de prijs goed is. Daarbij helpen de actuele Lego-aanbiedingen en de prijsalarmen in de Brickfact-app.

Wat Lego-verzamelaars bezitten

De helft van het ingelegde geld zit in drie thema's. Star Wars staat met 27,4% duidelijk bovenaan; in het onderzoek van 2024 ging 26,6% van alle aankopen naar Star Wars. De tabel is een momentopname, geen koopadvies. De kolommen rechts tonen de mediane waardestijging van aankopen uit 2022 en 2023 tot nu.

ThemaAandeel in ingelegd geldVerzamelaarsGekocht 2022–2023: mediaanGekocht 2022–2023: met verlies
Star Wars27,4%10.459+24,0%26,0%
Icons15,7%8.444+13,1%29,5%
Technic7,2%5.353+40,4%12,3%
Ideas7,1%7.037+26,1%19,5%
Harry Potter6,8%6.572+28,4%16,9%
Marvel Super Heroes3,5%5.842+27,0%23,3%
NINJAGO3,0%3.192+74,4%4,4%
Architecture2,7%4.487+16,3%28,6%
Speed Champions2,6%5.885+34,9%15,8%
City2,6%3.441+35,3%17,9%

Van de sets die het vaakst in bezit zijn, komen er zeven uit de Star Wars-reeks, vooral kleine en middelgrote. We tellen verzamelaars die de set op dit moment bezitten:

Setnr.SetVerzamelaars met deze set
75317De Mandalorian en het Kind2.927
75304Darth Vader helm2.372
75333De Jedi Starfighter van Obi-Wan Kenobi2.325
21319Central Perk2.283
75320Snowtrooper Battle Pack2.205
40539Ahsoka Tano2.140
75280501st Legion Clone Troopers2.005
21028New York1.939
21034Londen1.934
75301Luke Skywalker’s X-Wing Fighter1.913

2024 en 2026 vergeleken

Ons eerste onderzoek noemde in 2024 een gemiddeld jaarrendement van 15,63%. Dat cijfer was een gemiddelde dat door een paar zeer hoge waarden omhoog werd getrokken. Om beide edities vergelijkbaar te maken, hebben we de nieuwe regels toegepast op de peildatum eind 2023:

KengetalOnderzoek 2024 (gepubliceerd)Zelfde regels, peildatum eind 2023Onderzoek 2026
Mediaan per jaar10,8%9,7%7,0%
25e percentiel2,7%1,5%3,4%
75e percentiel21,0%19,3%10,8%
Negatief rendement19,5%22,0%12,1%
Gemiddelde15,6%13,6% (zonder hoogste/laagste 5%)7,5% (zonder hoogste/laagste 5%)
Verzamelaars–11.64512.931

Met dezelfde regels lag de mediaan eind 2023 op 9,7% en het gemiddelde zonder de extreme 5% op 13,6%, dicht bij de cijfers van 2024. De eerdere uitkomsten houden dus stand. Sindsdien is de mediaan gedaald naar 7,0%, in een periode waarin de Lego-markt nauwelijks groeide. Tegelijk daalde het aandeel verzamelaars met een negatief rendement van 22,0% naar 12,1%.

Wat betekent dit voor jou?

  • Koop niet tegen adviesprijs. Dezelfde sets die goed renderen als je ze met flinke korting koopt, leveren tegen de volle prijs nauwelijks iets op.
  • Reken de kosten mee. Een verkoop kost al snel 10 tot 15% van de opbrengst. Pas daarna weet je wat er echt overblijft.
  • Vergelijk eerlijk. In de afgelopen jaren had een breed gespreide ETF de meeste verzamelaars meer opgeleverd. Lego is een hobby die vaak in waarde stijgt, maar zelden een vervanging voor een gespreide belegging.
  • Houd je cijfers bij. Met de Lego-verzamelingstracker van Brickfact zie je wat je hebt betaald en wat je sets nu waard zijn.

Methode

Gegevens. Het onderzoek is gebaseerd op portfoliotransacties die gebruikers zelf invoeren in de Brickfact-app of op de website: set, datum, aantal, prijs per set en staat. Positieve aantallen zijn aankopen, negatieve aantallen verkopen. De gegevens zijn op 14 oktober 2026 opgehaald en omvatten transacties tot en met 30 september 2026. Alle analyses zijn anoniem. Individuele gebruikers zijn niet herkenbaar, elke gepubliceerde groep omvat minstens 50 verzamelaars en elk thema en elke set minstens 100.

Selectie. We nemen verzamelaars mee met minstens tien transacties die uitsluitend in euro's zijn vastgelegd. We sluiten uit: accounts met duidelijke invoerfouten (aantallen boven 100 of prijzen boven € 20.000 per set), aankopen voor € 0 zoals cadeaus of gratis promotiesets, aankopen onder 30% van de adviesprijs, die vaak invoerfouten of overnames van hele verzamelingen zijn, en aankopen van vóór 2010. Verzamelaars van wie voor meer dan 10% van de sets die nog in bezit zijn geen marktwaarde beschikbaar is, vallen ook af. Er blijven 12.931 verzamelaars over.

Waardering. Verkopen worden gekoppeld aan de oudste nog aanwezige aankopen van dezelfde set (first in, first out). Sets die nog in bezit zijn, waarderen we tegen de Brickfact-schatting voor verzegelde sets: de mediaan van de dagwaarden in de meest recente maand tussen april en september 2026 met minstens tien dagen aan waarnemingen, vermenigvuldigd met de ingevoerde staat. Het rendement per jaar is de interne rentevoet van alle betalingen van een verzamelaar tot en met 30 september 2026.

Vergelijkingsbeleggingen. Voor de vergelijking gebruiken we de dagelijkse slotkoersen van de iShares Core MSCI World UCITS ETF (accumulerend, Xetra), Xetra-Gold en de DAX. Elke betaling van een verzamelaar gaat op dezelfde dag in de vergelijkingsbelegging of wordt eruit gehaald. Een verzamelaar deed het beter als zijn eindvermogen hoger was dan dat bij de vergelijkingsbelegging (public market equivalent).

Beweeglijkheid. Voor de vergelijking van de beweeglijkheid gebruiken we maandwaarden, de mediaan van de dagwaarden, van januari 2019 tot en met september 2026. We nemen sets mee die in minstens 90% van de maanden een waarde hebben; bij gaten van maximaal twee maanden nemen we de laatste waarde over. Per grootte trekken we 2.000 willekeurige verzamelingen met gelijke startgewichten en noemen we de mediaan. De ETF, de DAX en goud rekenen we op dezelfde manier uit maandmedianen van de dagelijkse slotkoersen. Deze selectie bevoordeelt gevestigde sets; ze beschrijft schommelingen, geen rendementen.

Aankoopprijsgroepen. De groep is gebaseerd op de mediaan van de verhouding tussen aankoopprijs en adviesprijs over alle aankopen van een verzamelaar. De gebruikelijke prijs van een set is de mediaan van alle vastgelegde verzegelde aankopen van die set in hetzelfde kalenderjaar.

De analyse is reproduceerbaar: query, analysescript en geaggregeerde resultaten staan in onze repository. Ruwe gegevens van individuele gebruikers verlaten de database niet.

Beperkingen van het onderzoek

  • Zelf ingevoerde gegevens. De cijfers beschrijven transacties die zijn vastgelegd door deelnemende Brickfact-gebruikers die hun verzameling vrijwillig bijhouden, niet door alle Lego-kopers. Invoerfouten zijn niet helemaal uit te sluiten.
  • Geschatte waarden. Voor sets die nog in bezit zijn, is de winst een papieren winst op basis van een schatting, geen behaalde verkoopopbrengst. De kosten van een latere verkoop zijn daarin niet meegenomen.
  • Huidige adviesprijs. We vergelijken met de adviesprijs die nu is vastgelegd. Heeft Lego een adviesprijs later verhoogd, dan lijkt de korting bij oudere aankopen groter dan die destijds was.
  • Kosten en belastingen. Opslag, verzending, tijd en eventuele belastingen zijn niet meegenomen.
  • Beweeglijkheid uit schattingen. De cijfers over beweeglijkheid zijn gebaseerd op geschatte waarden van gevestigde sets, niet op verkoopprijzen.
  • Periode. De resultaten gelden voor de periode tot en met september 2026. Andere periodes kunnen er heel anders uitzien.
  • Geen garantie. Rendementen uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Dit onderzoek is geen beleggingsadvies.

Robuustheid

De resultaten veranderen nauwelijks als we de selectie anders afbakenen:

AnalyseVerzamelaarsMediaan per jaarMiddelste helftIn de minBeter dan MSCI World-ETF
Hoofdanalyse12.9317,0%3,4% tot 10,8%12,1%12,0%
Alleen direct vastgelegde aankopen (≥ 80%)7.8637,3%3,2% tot 11,9%13,7%14,9%
Eerste aankoop vanaf 20227.7646,8%2,6% tot 11,5%16,0%14,0%
Minstens € 5.000 ingelegd2.7488,0%4,9% tot 11,2%7,1%11,6%

Veelgestelde vragen

Is Lego een goede belegging?

Voor de meeste verzamelaars in onze analyse leverde Lego een bescheiden winst op: een mediaan van 7,0% per jaar, en 12,1% staat in de min. Een MSCI World-ETF had met dezelfde betalingen een mediaan van 15,5% opgeleverd. Wie consequent met een flinke korting koopt, haalt duidelijk meer.

Is Lego minder riskant dan aandelen?

De geschatte waarde van een verzameling met veel sets schommelt ongeveer half zo sterk als een MSCI World-ETF en beweegt los van de beurs. Losse sets schommelen echter sterker dan de ETF, en bij een verkoop betaal je kosten en ben je tijd kwijt aan het zoeken naar kopers. Minder schommelingen betekenen daarom niet automatisch minder risico.

Hoeveel korting heb ik nodig?

In onze gegevens levert elke extra korting meer rendement op. Verzamelaars die meestal minstens 40% onder de adviesprijs kopen, halen 14,2% per jaar; verzamelaars met minder dan 20% korting halen 4,4%.

Waarom is de uitkomst lager dan in 2024?

Het onderzoek van 2024 noemde een gemiddelde dat door enkele uitschieters omhoog werd getrokken. Met de huidige regels lag de mediaan eind 2023 op 9,7%. Sindsdien is de Lego-markt nauwelijks gegroeid en is de mediaan gedaald naar 7,0%.

Zijn de cijfers representatief?

Ze beschrijven transacties die deelnemende Brickfact-gebruikers hebben vastgelegd, niet alle Lego-kopers. Fervente verzamelaars zijn in deze groep waarschijnlijk oververtegenwoordigd.

Disclaimer
LEGO® is een handelsmerk van de LEGO Groep, maar deze website wordt niet door hen gesponsord, geautoriseerd of onderschreven. Als partner van Amazon verdienen we geld aan gekwalificeerde verkopen die u doet via links naar Amazon op onze website. De prijs voor u blijft hetzelfde, maar u steunt dit project. ❤️ .
© 2026 Brickfact. All Rights Reserved